Lędziny 43-143 ul. Oficerska 20A

Magazyn, Dystrybucja

TEL: +48 793 397 752

Szybki kontakt 6:00 do 22:00

Sklep online 24/h

Ruszyła Promocja na ekogroszek

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy ekogroszku? Lepiej nie mogłeś trafić. Nasz skład oferuje dostęp do najlepszych i sprawdzonych ekogroszków jak i innych sortymentów węglowych

Piec na ekogroszek – czym charakteryzuje się ten rodzaj kotła?

Ogrzewanie domów węglem jest w Polsce wciąż bardzo popularne, jednak coraz częściej zamiast tradycyjnych pieców węglowych Polacy kupują nowocześniejsze i ekologiczne kotły na ekogroszek. Trudno się temu dziwić, skoro ten rodzaj pieców jest bardzo komfortowy w eksploatacji, a do tego zapewnia wysoką wydajność grzewczą i niską emisję spalin do środowiska. Szukając optymalnego systemu grzewczego do swojego domu, z pewnością warto rozważyć zastosowanie kotła na ekogroszek – poniżej wyjaśniamy, jak działa to urządzenie i jakie ma najważniejsze zalety.

Jakim paliwem jest ekogroszek?

Na początku warto przypomnieć, jakim rodzajem paliwa jest ekogroszek. Jest to wysokiej jakości paliwo stałe wytwarzane w specjalnym procesie produkcji z wysokokalorycznego węgla, którego granulacja nie przekracza zwykle 25 mm i które odznacza się bardzo niską zawartości siarki oraz popiołu. Dzięki temu ekogroszek odznacza się wysoką wartością opałową i niskim poziom emisji spalin, a więc jest nie tylko ekonomiczny, ale także przyjazny dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka.

Do spalania takiego materiału opałowego teoretycznie nadaje się każdy kocioł przystosowany do paliw stałych, jednak w praktyce najlepiej sprawdzają się do tego specjalne kotły na ekogroszek z podajnikiem.

Jak działa nowoczesny kocioł na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek są to nowoczesne kotły półautomatyczne sterowane elektronicznie. Cechą charakterystyczną ich konstrukcji jest zasobnik (czyli pojemnik na opał) oraz automatyczny podajnik – najczęściej ślimakowy (retortowy), rzadziej tłokowy.

Kluczową rolę odgrywa tu podajnik, który automatycznie podaje odpowiednią ilość paliwa do komory spalania i robi to najczęściej w sposób ciągły, dzięki czemu kocioł utrzymuje cały czas określoną temperaturę, przy stosunkowo niskim poborze paliwa.

Prawidłową pracę podajnika, a także dmuchawy i innych elementów kotła kontroluje elektroniczny sterownik z wykorzystaniem szeregu różnych czujników (np. czujnika pracy podajnika, czy czujnika temperatury). Obsługa takiego kotła sprowadza się do jego zaprogramowania, a potem uzupełniania co kilka lub nawet kilkanaście dni zasobnika w odpowiednią ilość ekogroszku i ewentualnego usuwania popiołu. Popiołu jest zwykle niewiele, ponieważ jego minimalna ilość wynika z właściwości ekogroszku.

100% nowoczesności – internetowe moduły do zdalnej obsługi kotła

Kotły na ekogroszek są cenione właśnie za wysoki stopień zautomatyzowania, który znacznie ułatwia obsługę urządzenia podczas sezonu grzewczego. W praktyce można spokojnie wyjechać na kilka dni i mieć pewność, że w międzyczasie dom będzie cały czas ogrzewany bez konieczności kontrolowania urządzenia przez np. uprzejmego sąsiada. Co więcej, najnowsze modele kotłów można obsługiwać zdalnie przez specjalne aplikacje internetowe – będąc w pracy lub w podróży, można za pomocą takiej aplikacji na bieżąco kontrolować pracę kotła. Aplikacja poinformuje o każdej nieprawidłowości, a przede wszystkim o konieczności dołożenia paliwa.

Czym się różnią poszczególne modele kotłów na ekogroszek?

Zautomatyzowany kocioł na ekogroszek z podajnikiem sprzedawany jest przede wszystkim w różnych wersjach, jeśli chodzi o moc grzewczą.

Moc kotła jest najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając urządzenie. Powinna być ona dopasowana do potrzeb grzewczych domu. W przypadku nowych nieruchomości określenie potrzebnej mocy kotła jest proste, ponieważ wystarczy odczytać te dane ze świadectwa charakterystyki energetycznej. W przypadku braku takiego świadectwa moc kotła należy obliczyć samodzielnie, posiłkując się np. kalkulatorem online – bierze się tu pod uwagę m.in. stopień termoizolacji budynku, jego powierzchnię, wysokość pomieszczeń, a także to, czy kocioł będzie również podgrzewał wodę użytkową.

Kotły na ekogroszek różnią się również klasą ekologiczną (najlepsze mają klasę 5), sprawnością spalania, stopniem zautomatyzowania i zaawansowania sterownika, sposobem spalania paliwa (kotły górnego i dolnego spalania), czy wreszcie rodzajem wymiennika (pionowy lub poziomy).

Jak widać, wybór modeli kotłów na ekogroszek jest ogromny i z pewnością przy zakupie urządzenia należy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Plusem jest jednak to, że dzięki bogatemu asortymentowi każdy bez trudu znajdzie urządzenie najlepiej odpowiadające swoim potrzebom.