Lędziny 43-143 ul. Oficerska 20A

Magazyn, Dystrybucja

TEL: +48 793 397 752

Szybki kontakt 6:00 do 22:00

Sklep online 24/h

Ruszyła Promocja na ekogroszek

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy ekogroszku? Lepiej nie mogłeś trafić. Nasz skład oferuje dostęp do najlepszych i sprawdzonych ekogroszków jak i innych sortymentów węglowych

Jak wybrać najlepszy piec na ekogroszek?

Zakup kotła na ekogroszek to bardzo dobra decyzja, ponieważ ten rodzaj ogrzewania uznawany jest nie tylko za ekologiczny i ekonomiczny, ale także bardzo wygodny. Komfort użytkowania pieca ma tutaj bardzo duże znaczenie – standardowy piec na ekogroszek jest to bowiem wysoce zautomatyzowany kocioł z podajnikiem, który wymaga minimalnego zaangażowania pod kątem obsługi. Kotły na ekogroszek oferuje wielu producentów i aktualnie wybór tych urządzeń może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, aby wybrać najlepszy piec na ekogroszek do swojego domu.

Charakterystyczne cechy kotła na ekogroszek

Kotły na ekogroszek to, jak sama nazwa wskazuje, specjalne kotły przeznaczone do spalania ekogroszku, czyli ekologicznego opału z węgla o drobnej granulacji i wysokiej wartości opałowej.

Są to kotły z automatycznym podajnikiem, które wymagają minimalnej obsługi – w praktyce wystarczy raz na kilka dni załadować pojemnik odpowiednią ilością opału i ewentualnie usunąć popiół. Resztą „zajmuje” się elektroniczny sterownik kotła, który kontroluje jego pracę dzięki specjalnym czujnikom. Nowocześniejsze modele kotłów można również sterować zdalnie za pomocą aplikacji internetowej.

Dobre kotły na ekogroszek opalane wysokiej jakości opałem dają zwykle doskonałe efekty w postaci niskiego zużycia opału przy osiąganiu świetnych wartości grzewczych. Do tego są bardzo ekologiczne, ponieważ emitują minimalną ilość spalin do atmosfery.

Aby wybrać dobry kocioł na ekogroszek, warto wiedzieć, na jakie jego parametry należy zwrócić uwagę.

Moc kotła, czyli najważniejszy parametr urządzenia

Każdy kocioł służący do ogrzania domu należy dopasować pod względem mocy. Nie inaczej jest w przypadku pieców na ekogroszek. Dla ułatwienia wyboru kotła wielu producentów podaje w opisie swoich produktów zarówno moc pieca, jak i orientacyjną powierzchnię domu, do ogrzania której dana moc kotła powinna być wystarczająca. Przykładowo, jeden z producentów proponuje takie oto parametry:

  • kocioł o mocy 15 kW – dla domów o powierzchni do 170 m2

  • kocioł o mocy 25 kW – dla domów o powierzchni od 170 do 300 m2.

Niestety powyższe parametry są jedynie orientacyjne i nie należy ich brać pod uwagę dosłownie. Wszystko dlatego, że potrzeby grzewcze poszczególnych domów mogą być bardzo różne.

Najmniejsze zapotrzebowanie na moc grzewczą wykazują domy pasywne o doskonałej termoizolacji – średnio 40 W na 1 m2 powierzchni. Po drugiej stronie skali są stare domy nieposiadające żadnego ocieplenia i mające nieszczelne okna – w ich przypadku potrzeby grzewcze są dwu- lub niekiedy nawet trzykrotnie większe.

Precyzyjne określenie potrzeb grzewczych nie jest takie trudne, jak się wydaje. Przede wszystkim właściciele nowych domów mogę je odczytać ze swoich świadectw charakterystyki energetycznej. Osoby, które nie posiadają takiego świadectwa dla swojej nieruchomości, muszą sobie radzić inaczej. W Internecie znaleźć można specjalne kalkulatory do obliczania mocy kotłów grzewczych – są to narzędzia bezpłatne, które wymagają podania zaledwie kilku parametrów.

Moc kotła można również samodzielnie obliczyć za pomocą następującego wzoru:

Moc kotła = powierzchnia domu (w m2) x wysokość pomieszczeń (w metrach) x współczynnik (w W) / 1000

Przykładowo, właściwa moc kotła do starszego domu (ocieplonego styropianem i z nowymi oknami) o powierzchni 150 m2 i wysokości pomieszczeń 2,8 m powinna wynosić:

150 x 2,8 x współczynnik 60 W = 25 200 W / 1000 = 25 kW

W powyższym obliczeniu zastosowano współczynnik 60 W ze względu na ocieplenie domu oraz nowe, szczelne okna, które również podnoszą termoizolację budynku.

Klasa ekologiczna kotła na ekogroszek

Innym parametrem, którym różnią się poszczególne kotły na ekogroszek jest klasa jakości ekologicznej, która mówi o spełnieniu przez kocioł norm dotyczących m.in. emisji pyłów, tlenku węgla i substancji smolistych.

Wyróżnia się 3 podstawowe klasy jakości ekologicznej kotłów: 3, 4 i 5, z czego klasa 3 jest najniższa, natomiast klasa 5 jest najwyższa, czyli świadczy o wysokiej efektywności kotła oraz czystości spalania.

Dzisiaj większość kotłów na ekogroszek spełnia wymogi klasy 5, podobnie jak większość innych kotłów automatycznych. Warto wybrać właśnie taki kocioł, ponieważ w porównaniu ze starszymi modelami kotłów niespełniających w ogóle norm emisyjnych, kotły klasy 5 emitują nawet 90% mniej zanieczyszczeń do atmosfery. To ogromna korzyść nie tylko dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim naszego zdrowia.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że dobry kocioł na ekogroszek powinien być łatwy w obsłudze, a także mieć konstrukcję dopasowaną do specyficznych wymagań kotłowni. Przykładowo w niższym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się piec z wymiennikiem pionowym, natomiast w niewielkiej i wąskiej kotłowni wygodniejszy w obsłudze będzie kocioł z wymiennikiem poziomym. Decydując się na kocioł na ekogroszek, warto również sprawdzić dostępność obsługi serwisowej oraz opinie na temat urządzeń danego producenta, choćby na forach tematycznych.