Lędziny 43-143 ul. Oficerska 20A

Magazyn, Dystrybucja

TEL: +48 793 397 752

Szybki kontakt 6:00 do 22:00

Sklep online 24/h

Ruszyła Promocja na ekogroszek

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy ekogroszku? Lepiej nie mogłeś trafić. Nasz skład oferuje dostęp do najlepszych i sprawdzonych ekogroszków jak i innych sortymentów węglowych

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest opłacalne cenowo?

Ekogroszek to stosunkowo nowy rodzaj materiału opałowego, który stosuje się w nowoczesnych kotłach z podajnikami. Producenci zachwalają go jako lepszą alternatywę dla węgla, ponieważ odznacza się wysoką kalorycznością i wydajnością, a przy tym jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. Mimo tylu zalet ekogroszku wiele osób wciąż odstrasza dość wysoka cena tego paliwa, podobnie jak wysokie ceny pieców na ekogroszek. Warto sobie więc zadać pytanie, czy tak zachwalane ogrzewanie ekogroszkiem się opłaca pod względem kosztów.

Ekogroszek – ulepszona wersja węgla

Na początku warto wyjaśnić, że ekogroszek jest materiałem opałowym wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego o wysokiej kaloryczności. W wyniku specjalnej obróbki uzyskuje się czysty ekologicznie produkt o granulacji od 5 do 25 mm, który zawiera minimalną ilość siarki i popiołu. Dzięki temu ekogroszek nie truje środowiska naturalnego, a do tego ma bardzo dużą wydajność cieplną. Wciąż jednak jest to produkt węglowy. Ogrzewanie węglem jest w Polsce wciąż jedną z najtańszych opcji – dużo tańszą niż ogrzewanie gazem, czy olejem opałowym.

Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem?

Szacuje się, że na ogrzanie domu o powierzchni około 150 m 2 potrzeba 3-5 ton ekogroszku (ilość zależy od izolacji cieplnej budynku). Cena jednej tony ekogroszku wysokiej jakości wynosi około 900 zł, czyli koszt ogrzewania domu o ww. parametrach wynosi od 2700 do 4500 zł. Ogrzanie takiego samego domu olejem opałowym w zależności od kotła generuje koszt rzędu 7000-8000 zł, natomiast za ogrzanie budynku gazem ziemnym trzeba zapłacić około 5000-6000 zł. Jak widać, ekogroszek okazuje się bardzo korzystny cenowo, choć uczciwie należy powiedzieć, że nie jest to najtańsze rozwiązanie. Stosując do ogrzania domu najtańszy miał węglowy, wystarczy na zimę odłożyć sumę około 2000-2500 zł.

Skąd się bierze opłacalność ekogroszku?

Wiele osób dziwi się, że ekogroszek się opłaca, skoro cena tego opału w porównaniu do ceny węgla jest dużo wyższa. Rzeczywiście, o ile cena 1 tony ekogroszku wynosi około 900 zł, o tyle tę samą ilość węgla można kupić już za około 500-600 zł. Warto jednak zauważyć, że ekogroszek to zmodyfikowany węgiel o wysokiej sprawności spalania, który w dodatku stosuje się w nowoczesnych, niskoemisyjnych kotłach sterowanych elektronicznie, co sprawia, że ekogroszku po prostu zużywa się mniej. W wielu polskich domach wciąż stosuje się przestarzałe i mało wydajne piece, które potrafią pochłonąć w sezonie grzewczym nawet 10 ton węgla na ogrzanie niewielkiej nieruchomości. Ilość zużytego opału zależy także od jego jakości – chcąc oszczędzić na cenie węgla, zwykle potem trzeba go więcej zużyć, by osiągnąć oczekiwany efekt grzewczy. Z ekogroszkiem nie ma tego problemu, ponieważ z założenia jest to wysokokaloryczny i bardzo wydajny opał, którego mniejsze zużycie wynika również z automatyzacji procesu dozowania w piecu.

Ogrzewanie ekogroszkiem to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ale pod pewnymi warunkami. Niezwykle ważne jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie kotła do zapotrzebowania grzewczego budynku – np. inwestycja w piec o zbyt dużej mocy do domu o doskonałej termoizolacji może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Równie ważne jest właściwe wyregulowanie kotła, jak również zakup ekogroszku o odpowiednich parametrach. Dobrze dobrane i wyregulowane urządzenie grzewcze plus dobry ekogroszek gwarantują niskie koszty ogrzewania, a dodatkowo zapewniają ogromną wygodę, ponieważ ograniczają obsługę pieca do niezbędnego minimum.