Mysłowice 41-401

Magazyn, Dystrybucja

TEL: +48 793 397 752

Szybki kontakt 6:00 do 22:00

Sklep online 24/h

Ruszyła Promocja na ekogroszek

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy ekogroszku? Lepiej nie mogłeś trafić. Nasz skład oferuje dostęp do najlepszych i sprawdzonych ekogroszków jak i innych sortymentów węglowych

Charakterystyka ekogroszku

Ekogroszek to materiał opałowy służący do ogrzewania budynków, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. W porównaniu do tradycyjnego węgla ekogroszek jest wydajniejszy i czystszy ekologicznie, a do tego można go stosować w zautomatyzowanych piecach retortowych, więc jest wygodniejszy w użyciu. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na temat tego, czym charakteryzuje się ekogroszek i dlaczego warto się nim zainteresować.

Ekogroszek – nowoczesny opał z węgla

W Polsce wciąż jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych jest węgiel i jego pochodne. Jednak ze względu na rosnący problem z zanieczyszczeniem powietrza w naszym kraju, stopniowo wprowadzane są ograniczenia dotyczące stosowania przestarzałych pieców węglowych (tzw. kopciuchów), a także niskiej jakości opału. To sprawia, że rośnie zainteresowanie kotłami niskoemisyjnymi takimi jak kotły retortowe z podajnikiem, do których stosuje się właśnie ekogroszek.

Ekogroszek to tak naprawdę ulepszony węgiel kamienny lub brunatny, który w wyniku specjalnej obróbki zyskuje określone parametry techniczne. Najważniejsze z nich to:

  • drobna granulacja – wielkość ziaren ekogroszku waha się między 5 a 25 mm

  • niska zawartość siarki – maksymalnie 1%

  • niska zawartość popiołu – do 10%

  • niska spiekalność.

Cechą charakterystyczną ekogroszku jest również to, że powstaje on wyłącznie z wysokokalorycznego węgla, dlatego odznacza się wysoką wydajnością cieplną.

Korzyści ze stosowania ekogroszku

Ekogroszek jest paliwem o wielu zaletach, które wynikają z jego doskonałych walorów opałowych i specyficznych parametrów.

Ekogroszek zyskuje na popularności głównie za sprawą kotłów, w których się go stosuje. Są to nowoczesne piece z automatycznymi dozownikami i podajnikami, które nie wymagają ręcznego uzupełniania opału. Dzięki doskonałym parametrom technicznym ekogroszku nie jest także konieczne częste usuwanie z nich popiołu. To wszystko sprawia, że kotły retortowe z podajnikiem wyposażone w elektroniczny sterownik są praktycznie bezobsługowe. Wygoda stosowania ekogroszku jest doceniana zarówno przez osoby zabiegane, które całe dnie spędzają w pracy, jak również osoby starsze, które po prostu nie mają siły na częste dokładanie opału do pieca. Warto przy tym dodać, że ekogroszek jest z reguły sprzedawany w workach, co ułatwia jego transport oraz przechowywanie.

Dobry ekogroszek ma zwykle wartość opałową na poziomie około 24 000 kJ/kg lub nawet 25 000 kJ/kg. Dzięki temu bardzo szybko można nim ogrzać dom przy zużyciu stosunkowo niewielkiej jego ilości. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury przy minimalnym zużyciu paliwa pomaga nie tylko wysoka wartość opałowa ekogroszku, ale także jego precyzyjne dozowanie przez elektroniczny sterownik kotła, który dodatkowo steruje mocą nadmuchu. Właśnie to wszystko sprawia, że pozornie droższy ekogroszek okazuje się bardzo wydajnym i ekonomicznym materiałem opałowym. 

To jednak nie wszystkie zalety stosowania kotła na ekogroszek, a także tego wyjątkowego rodzaju paliwa. Ekogroszek jest materiałem opałowym wyjątkowo ekologicznym, ponieważ emituje niewielkie ilości tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki i wyjątkowo szkodliwych dla zdrowia ludzkiego dioksyn.

Charakterystyka ekogroszku wskazuje, że jest to bardzo korzystny materiał opałowy, którym bez wątpienia warto się zainteresować. Piec retortowy na ekogroszek to idealne rozwiązanie zarówno dla osób planujących wymianę starego pieca węglowego, jak również dla tych, którzy chcą mieć wydajne i ekologiczne ogrzewanie w swoim nowym domu.