Lędziny 43-143 ul. Oficerska 20A

Magazyn, Dystrybucja

TEL: +48 793 397 752

Szybki kontakt 6:00 do 22:00

Sklep online 24/h

Ruszyła Promocja na ekogroszek

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy ekogroszku? Lepiej nie mogłeś trafić. Nasz skład oferuje dostęp do najlepszych i sprawdzonych ekogroszków jak i innych sortymentów węglowych

Czy ogrzewanie ekogroszkiem sprawdza się w każdym domu?

Ekogroszek to nowoczesne paliwo o wysokiej wartości opałowej, które nie truje środowiska i w dodatku można je stosować w automatycznych kotłach z podajnikiem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem jest więc dużo wygodniejsze i bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie tradycyjnymi piecami na węgiel. Wiele osób interesuje wymiana starego pieca na kocioł na ekogroszek także dlatego, że można dostać na to dofinansowanie od państwa i to nawet do 90% wartości inwestycji. Czy jednak ogrzewanie ekogroszkiem nadaje się do każdego domu, czy tylko do nowych budynków?

 

Co należy wiedzieć o ogrzewaniu ekogroszkiem?

Ekogroszek jest tak naprawdę paliwem węglowym – wytwarza się go z wysokokalorycznego węgla, a potem poddaje specjalnemu procesowi obróbki, aby pozbyć się zanieczyszczeń i zminimalizować w nim zawartość siarki. Cechą charakterystyczną ekogroszku jest jego drobna granulacja (około 25 mm), niska zawartość popiołu, dość wysoka kaloryczność, a przede wszystkim niska emisyjność spalin.

Ogrzewanie ekogroszkiem powinno odbywać się w specjalnych kotłach z podajnikiem – są to zautomatyzowane kotły ze sterownikiem elektronicznym, które dzięki temu wymagają minimalnej obsługi (wystarczy je raz na kilka dni uzupełniać paliwem i czyścić z popiołu). Kotły na ekogroszek nie są tanie, jednak na ich zakup można dostać dofinansowanie od państwa – we wrześniu 2018 roku ruszył najnowszy program w tym zakresie, „Czyste powietrze”, którego celem jest właśnie pomoc gospodarstwom domowym w wymianie starych pieców grzewczych na nowoczesne, niskoemisyjne.

Kotły na ekogroszek a stara instalacja

Możliwość pozbycia się starych, nieefektywnych i trujących środowisko pieców węglowych kusi wiele osób. Są to najczęściej właściciele starych domów, nawet kilkudziesięcioletnich. Wielu z nich wyraża obawy, czy ich stara instalacja nadaje się do nowoczesnego pieca na ekogroszek. Rzeczywiście stara instalacja może stanowić problem, jednak zwykle nie jest przeszkodą w zamontowaniu kotła na ekogroszek. Po prostu taką instalację należy poddać testom szczelności oraz ewentualnemu procesowi czyszczeni. Konieczne jest więc wezwanie fachowca, który najlepiej powie, czy obecna instalacja nadaje się do nowoczesnego kotła, czy być może wymaga remontu, wymiany, czy jedynie czyszczenia.

Ogrzewanie ekogroszkiem w nieocieplonym domu

Wiele starych budynków mieszkalnych w Polsce została już poddana pracom izolacyjnym poprzez choćby wyłożenie elewacji wełną mineralną czy styropianem, a także poprzez wymianę okien. Niestety wciąż wiele domostw nie jest docieplona ani uszczelniona, co sprawia, że wiele ciepła z nich po prostu ucieka. Jest to dość poważna przeszkoda w zastosowaniu ogrzewania na ekogroszek, ponieważ wiąże się z koniecznością zakupu pieca o dużo większej mocy, a także potencjalnie dużo większym zużyciem opału. Jeśli chcemy mieć ekonomiczne ogrzewanie, warto najpierw rozważyć inwestycje w termoizolację budynku – warto pamiętać, że na takie prace również można dostać duże dofinansowanie z Ministerstwa Środowiska. Dopiero po zabezpieczeniu budynku przed nadmiernymi stratami ciepła warto pomyśleć o nowoczesnym kotle na ekogroszek. Wówczas cała taka inwestycja poskutkuje znacznym obniżeniem kosztów ogrzewania.

Ogrzewanie ekogroszkiem nadaje się do każdego budynku, jednak starsze domy wymagają wcześniejszego sprawdzenia stanu instalacji, a dla większej opłacalności inwestycji, nierzadko także prac termoizolacyjnych. Warto aktualnie pomyśleć o takich inwestycjach, ponieważ można je częściowo sfinansować przy pomocy dotacji z Ministerstwa Środowiska.

Dowiedz się więcej: Ruszył rządowy program „Czyste powietrze”- co warto o nim wiedzieć?